ET
SL Meedik blogi

Laste nahalööbed ning ennetusmeetmed

Suvisel ajal, kui lapsed naudivad õues mängimist ja rõõmsaid suvehetki, on oluline olla teadlik võimalikest nahaprobleemidest, mis võivad sel perioodil sagedamini esineda. Suurem kokkupuude väliskeskkonnaga, putukate ning erinevate allergeenidega võib põhjustada mitmeid erinevaid lööbeid laste nahal. Kuigi paljud neist löövetest on üldiselt kahjutud, on oluline, et vanemad oleksid nende esinemisele tähelepanelikud ning võtaksid vajalikud meetmed, et tagada lapse heaolu ja mugavus.

Alljärgnevalt tutvustame mõningaid tüüpilisi lööbeid, mis võivad lastel esineda:  

  1. Impetigo ehk mädanahk: Impetigo on bakteriaalne nahalööve, mille iseloomulikuks tunnuseks on väikeste kiiresti purunevate villide teke, mis katavad end koorikute ja haavanditega. See nakkav haigus levib kiiresti, eriti läbi saastunud käte või ühiskasutuses olevate esemete. Oluline on tagada korralik kätehügieen ja isiklike asjade, näiteks käterätiku, kasutamine, et vältida nakkuse levikut. Löövet saab puhastada antiseptilise lahusega nagu Octenisept. Kuid täpse diagnoosi ja sobiva ravi saamiseks on soovitatav pöörduda arsti poole.
  2. Putukahammustused: Kui lapsed suviti õues mängivad, võivad putukahammustused olla tavaline nähtus. Hammustused võivad põhjustada ulatuslikku turset, mis teeb vanemad murelikuks. Kui lapsel puuduvad muud kaebused ning tema enesetunne on hea, võib hammustusele määrida rahustavat aaloe geeli ning anda mõne päeva jooksul suu kaudu allergiaravimeid. Enamasti paraneb lööve mõne päeva jooksul aga kui laps kahjustab kratsimise teel enda nahka, siis võib tekkida sekundaarne infektsioon. Kui lööve ei parane või muutub hullemaks, on soovitatav pöörduda arsti poole.
  3. Urtikaaria ehk nõgestõbi: Urtikaaria on lööve, mis võib suveperioodil tekkida ilma selge provotseeriva faktorita. Kui lapsel puuduvad muud sümptomid (nagu hingamisraskused, oksendamine või kõhulahtisus), on soovitatav vähendada lapse menüüs potentsiaalsete pseudoallergeenide tarbimist, näiteks mett, gaseeritud joogid, tsitrusviljad ja värvilised kommid. Samuti võib anda mõne päeva jooksul allergiavastaseid ravimeid nagu Zyrtec või Claritin. Kui urtikaaria põhjus on teada, tuleks vältida provotseeriva faktori kokkupuudet ning vajadusel konsulteerida arstiga.

Kuigi ülaltoodud lööbed on mõned tüüpilised näited suvistest nahaprobleemidest, tuleb meeles pidada, et kõik lööbed ei pruugi olla ühesugused. Iga laps võib reageerida erinevalt ning mõned lööbed võivad vajada kiiret meditsiinilist tähelepanu ja spetsiifilisi ravimeetmeid. Seetõttu, kui teie lapsel esineb nahalöövet, eriti kui see püsib või põhjustab ebamugavust, on soovitatav pöörduda viivitamatult arsti poole, et saada õige diagnoos ja vajalik abi.

Veel lugemiseks

Vähene füüsiline liikumine mõjub inimesele saatuslikult

Vähene füüsiline liikumine mõjub inimesele saatuslikult

Igal aastal sureb maailmas umbes 59 miljonit inimest. Seejuures põhjustavad 20 protsenti surmadest kaks…

Millal võib kasutada SOS-pille ja milliste tagajärgedega tuleb arvestada?

Millal võib kasutada SOS-pille ja milliste tagajärgedega tuleb arvestada?

Kindlasti olete kuulnud n-ö SOS-pillidest. Mida need aga tegelikult endast kujutavad ja kas pillid…

Laste hingamisteede põletike ravis ei ole antibiootikumid alati vajalikud

Laste hingamisteede põletike ravis ei ole antibiootikumid alati vajalikud

Hispaania teadlased viisid läbi uuringu, mille peamiseks eesmärgiks oli aru saada, mis efekt on…